Wiele niemowląt przedwcześnie urodzonych, ze względu na długotrwałe przebywanie w inkubatorze, respirator, karmienie sondą, brak stałego kontaktu z matką i jej dotykiem, przejawia trudności związane z karmieniem – ssaniem, połykaniem, oddychaniem. Pojawiają się u nich zaburzenia funkcji oralnych, co w konsekwencji prowadzić może do zaburzeń, nieprawidłowości w zakresie rozwoju mowy, języka i werbalnej komunikacji na etapie późniejszym.

Wczesna interwencja logopedyczna wychodzi naprzeciw tym trudnościom i bazuje na poprawie funkcji pokarmowych, jako tych biologicznie pierwotnych, stanowiących podwaliny dla rozwoju mowy i komunikacji. Daje szansę na profilaktykę zaburzeń karmienia i mowy.

Karmienie wcześniaka sprawia rodzicom wiele problemów z tego względu, że pełna koordynacja ssania i połykania oraz jednocześnie – gotowość do oddychania – pojawiają się dopiero w 32. tygodniu życia płodowego. Dzieci urodzone przedwcześnie, przed 32. tygodniem ciąży, są często pozbawione tej umiejętności, przychodzą na świat bez tego odruchu, który gwarantuje im przeżycie.